„Училищна STEM среда“

по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, финансиран от Европейския съюз

Процедура BG-RRP-1.015 – „Училищна STEM среда“ по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, финансиран от Европейския съюз 

Регистрационен номер на договора
: BG-RRP-1.015-2161-C01

Срок на изпълнение – 20.09.2024г. - 31.05.2026 г.

Бюджет: 251 521,91лева. 

Кратко описание на проекта
:

Изграждане на училищна STEM среда ивисокотехнологични оборудвани и свързани класни стаи (ВОСКС) в СУ „КозмаТричков“ – гр. Враца.
Изграждането на цялостна образователна STEM среда включва обновяване, модернизиране и създаване на ново пространство, което позволява качествено образование. 

Вучилищния STEM център се включват направленията: „Природни науки“ и „Математикаи Информатика“. Училищната STEM среда ще бъде разположена в две класнистаи на втория етаж, разположени една до друга. Предметите, към които е насочена дейността на STEM центъра, са: 
- човекът и природата;
- химия иопазване на околната среда; 
- физика и астрономия; 
- биология издравно образование; 
- математика; 
- компютърно моделиране иинформационни технологии;
- изкуства. 

В рамките на одобреният бюджет в размерна 251 521,91 лв. ще изградим 5 ВОСКС, 2 от които ще са в STEM центъра, а другите 3 - извън STEM центъра - многофункционална зала и 2 кабинета по информационни технологии. Ще изградим "Център по природни науки, изследвания и иновации", който цели да се създадат условия за прилагане на научените в часовете теоретични знания, които да допринесат за придобиване на опит при решаване на реални проблеми чрез интегриране на придобито знание отразличните области в обучението чрез:

1. Провеждане на интердисциплинарни учебни дейности с конструктори по роботика и внедряване на методиката “Учене чрез игра” и "Учене чрез правене", която поощрява изследователския подход в обучението по определените предмети и улеснява интегрирането на предметно знание от различни научни области като подпомага провеждането на проектно-базирано обучение, ангажира учениците в практически дейности и водене на дискусии по теми от реалния живот. Учебните предмети в прогимназиален и гимназиален  етап са компютърно моделиране и информационни технологии, математика, технологии и предприемачество, физика и астрономия и изкуства.

2. Ще се развият и надградят умения за работа по проекти чрез внедряване на дигитални технологии. Ще се използват споделени преносими компютри и електронни профили за всеки ученик и учител във всички учебни предмети, посочени по-горе.

3. От гледна точка на оборудване и дигитални технологии за осъществяване на "Умения за иновации" в училището ще сеизползват споделени и персонални преносими компютри и електронни профили за всеки ученик и учител, така че да се развиват и дигиталните умения на включените учители и ученици.

4. Прилагане на теоретичните знания в училищната STEM среда за придобиване на опит при решаване на реални проблеми чрез съвременно оборудване за експериментална работа. Ще могат да се организират и провеждат интегрирани уроци. Учениците ще видят връзките между предметите и връзките на изучаваното с реалния живот; ще експериментират; щеправят изводи; ще работят в екип и ще мислят творчески. Педагогическите специалисти ще планират съвместно урочни занятия в началото на учебната година, така че съдържанието да отговаря на учебните програми по различните предмети.